Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Parowanie i kondensacja
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria
Strona METEO / Forum / Pamiętnik pogodowy

Zmiany klimatuW programie TV National Geographic, wyemitowanym 4 października 2002, była mowa, o dwóch naturalnych przechowalnikach węgla. Jednym z nich są lasy, drugim dna oceanów, w których uwięzione są pokłady metanu - gazu, który w atmosferze przekształca się w CO2.

W atmosferze znajduje się połowa ilości węgla emitowanego przez człowieka, resztę pochłaniają lasy. Temperatura i tak wzrasta, gdyż ilość CO2 w atmosferze jest duża. Podnosi się także temperatura oceanów. Może to spowodować osuszanie się terenów zalesionych (dorzecze Amazonki), a w konsekwencji wymieranie lasów. Pociągnie to za sobą emisję do atmosfery ogromnych ilości CO2 . Lasy mogą także płonąć wskutek suszy. Chodzi o to, że jeżeli stężenie CO2 przekroczy wartość krytyczną, może dojść do wymierania lasów - nie będą mogły pochłonąć nadwyżek CO2, które dotychczas były przez nie pochłaniane. Obecnie lasy intensywnie rozwijają się, więc mogą pochłonąć więcej CO2, bo mają odpowiednie warunki.

Drugim zagrożeniem są pokłady metanu. Ich uwalnianie jest wstrzymywane przez ciśnienie i niską temperaturę. Na skutek ogrzania się wód może zostać uruchomiony proces uwalniania metanu, co doprowadzi do krótkotrwałego ale intensywnego wzrostu ilości CO2, co podniesie temperaturę na Ziemi nawet o 8 st. C! Najszybciej proces uwalniania metanu moiże zachodzić na wodach antarktydy, które są płytkie, a więc mniejsze jest ciśnienie wywierane na dno i łatwiej nagrzewają się przydenne warstwy wody.

W historii Ziemi miały miejsce już takie rzeczy, występowały co około 100 tysięcy lat: gwałtowne ocieplenia i stopniowe ochłodzenia. Obecnie pułap, od którego temperatura miałaby skokowo wzrosnąć jest wysoki, więc trudno sobie wyobrazić jakie organizmy przeżyją taką zmianę. W wykopaliskach geologicznych znaleziono w wąskich warstwach szczątki kilkunastocentymetrowych koni. Występowały one na przemian ze szczątkami normalnych rozmiarów.

Wizja na to stulecie jest straszna. Według znanego klimatologa w 2050 roku zaczną się radykalne zmiany, a być może nawet nastąpi to szybciej. Wszystko zależy (chyba) od tego, czy nie dopuścimy do przekroczenia krytycznego poziomu iliści węgla w atmosferze, co spowodowało by wymarcia połaci lasów. Największe zmiany byłyby właśnie w dorzeczu Amazonki, gdzie powstałaby sawanna.

Pamiętać trzeba, że w przeszłości, kiedy nie emitowano CO2, nie było ludzi, radykalne zmiany zachodziły, były bardzo cykliczne więc......

opracował Tomasz Czajkowski
na podstawie National Geographic, "Zmiany klimatu"


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk