Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Co mierzy termometr
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria
Strona METEO / Forum / Pamiętnik pogodowy

Pamiętnik pogodowy
Tomasza Czajkowskiego

spis treściSztormowa noc, 3.12.1999

Noc z 3/4 grudnia. Przez cały dzień w radiu i telewizji są publikowane informacje o zbliżającym się silnym sztormie na Bałtyku (dochodzącym do 7-8 B) powstającym w wyniku bardzo silnego wiatru o sile 120 km/h(!), wiejącego z pd.-zach. Powstaje on w wyniku bardzo szybkiego przesuwania się na wschód niżu z ośrodkiem 960 hPa(!) nad Danią. HURAGAN. Także w Wielkopolsce i w części południowej naszego kraju będzie wiał w nocy równie silny wiatr.

Stan ciśnienia w nocy z 3/4 grudnia:

godzinaciśnienie
19:30981 hPa
20:30979 hPa
21:30978 hPa
22:30978 hPa
7:00982 hPa
8:00984 hPa

Przypominam, że od poniedziałku 29.11. do czwartku 2.12 wiał wiatr z pd. - zach. o sile 90 km/h.

Sucha wiosna, 17.04 do 18.05.2000

Od ok. 17 kwietnia do 18 maja 2000 r. (kiedy spadł deszcz) temperatura średnio wynosiła od 23 do 26 st. Celsjusza. Tylko raz spadł deszcz (17/18.04). Wiatr wiał cały czas z kierunków wschodnich. Drzewa owocowe przekwitały po świętach (~27.04.2000 r.).

Sierpień 2000

W sierpniu 2000 roku wystąpiły liczne, gwałtowne burze (2.08. o godz. 17.30, 17.08. o godz. 17.00, 20.08. o godz. 12.00 ). Największa była 2.08. ok. godz. 17.30. Najpierw na południowym i południowo-wschodnim horyzoncie zaczęły pojawiać się zarysy chmur kłębiastych. Potem niebo na horyzoncie robiło się coraz bardziej zachmurzone i ciemniejsze. W końcu w mieszkaniu zrobiło się ponuro tak, że z trudem można było dostrzec kolor mebli. Wyjrzałem za okno, a tam całe zachodnie i południowo zachodnie niebo było już w chmurach. Wyjrzałem dalej i zobaczyłem ciemną strefę chmur. Strefa ta coraz bardziej zbjiżała się i sprawiała, iż robiło się coraz ciemniej. Spojrzałem w niebo i ujrzałem szybko przemieszczające się obłoki nisko zawieszone nad powieszchnią ziemi. Po kilku chwilach zaczęło powiewać, a po chwili zaczęło kropić dużymi kroplami. Po kilku minutach deszcz wzmógł się i zaczęło solidnie lać. W tej samej chwili zerwał się porywisty, silny wiatr i nad lipami pojawiły się błyskawice. Tornado (bo tak nazwali je dziennikarze w Teleskopie) tak miotało liśćmi i deszczem, że nie było widać co się w tej zawierusze dzieje. Dopiero gdy ustał wiatr można było zobaczyć jakie spustoszenie wyrządziła GWAŁTOWNA BURZA. Drzewo na przeciwko (schorowane) zostało złamane na pół, część gałęzi leżała na ziemi, a część (czubek) na sąsiednim drzewie. U Konegundy na przedzie leżała duża pajda - ok. 3-metrowa gałąź, a u nas ok. 2-metrowa. Wszędzie leżało pełno gałązek i nadal była ulewa. Podobna burza wystąpiła w czwartek 18.08. Wiatr wiał wtedy dłużej, ale nie wyrządził takich strat jak 2.08. Przewalił jednak 15 drzew na ul.Opolskiej.

Boże Narodzenie 2000

Spadł śnieg! Dokładnie wieczorem w Wigilię, kiedy wszyscy zasiadali do wieczerzy, zaczął padać śnieg! Było dokładnie tak jak powino być. Święta były białe, utrzymywał się lekki mróz, w pierwszy dzień Świąt padał lekki śnieg.

22.02.2001

Nad Poznaniem i całą Polską przetoczyło się wiele burz śnieżnych. W Poznaniu pierwsza była o godzinie 7:30, przyniosła niewielkie opady, ale przy silnym wietrze łatwo zasypywała chodniki i place. Druga burza śnieżna, najgwałtowniejsza, zaczęła się kilka minut przed godziną 11:00. Od zachodu i północnego zachodu przesuwała się ciemna strefa, która powoli docierała do Poznania. W końcu gwałtowna nawałnica uderzyła i po kilku chwilach nie było nic widać na odległość kilkudzięsięciu metrów. Wiatr miotał krupą śnieżną na wszystkie strony, stworzyła się ogromna zamieć. Ulice w jednej chwili stały się białe, a w miarę upływu czasu były pokryte dość grubą warstwą śniegu. Stan taki trwał około 10 minut. Na początku nawałnicy wśród "białego" powietrza dostrzegłem jasnoniebieską ... błyskawicę! Tak, burza z wyładowaniami atmosferycznymi w lutym. W końcu powietrze przerzedzało się i zaczęło być widocznych coraz więcej szczegółów. Burza śnieżna odchodziła. Wszystko stało się białe. O godzinie 12:00 przeszła kolejna burza śnieżna. Przedtem na błękitne niebo zaczęły się nasuwać chmury cirrus, które ciemniały i w końcu zaczęły być jednolicie ołowiano-grafitowe. Strefa opadów nadchodziła z północnego zachodu. Gdy zaczęła się burza śnieżna zaczęły się wiadomości w radiu Merkury. Podali w nich, że przed godziną nad Poznaniem przeszła gwałtowna burza śnieżna i, że w tej chwili zaczyna się kolejna. Kilka minut później, gdy skończyła się troszeczkę słabsza burza śnieżna w prognozie pogody synoptyk powiedział, że burze śnieżne spowodowane zostały przez chmury cumulonimbus, które rozwijały się dzięki niestabilnym warunkom w atmosferze. Dodatkowo w czasie burz temperatura dochodziła do -13 st. C!!! Gdy odchodził kolejny cumulonimbus na jego tyle widać było doskonale pierzaste chmury i szerokość tej chmury. Wkrótce potem następny cumulonimbus! Wydawał się dosyć niepozorny, ale o 13:00 cumulonimbus, który zajął znaczną część nieba, wydał kolejny opad śniegu. Tym razem przeszedł on bardziej nad południową częścią miasta. Tak więc w dniu dzisiejszym cumulonimbus przesuwał się za cumulonimbusem. Jedna chmura odeszła, przejaśniło się i znowu nadchodził kolejny cumulonimbus. Bardzo dynamiczna pogoda!

Tomasz Czajkowski

WYKORZYSTYWANIE W CAŁOŚCI BĄDŹ W CZĘŚCI "PAMIETNIKA POGODOWEGO TOMASZA CZAJOWSKIEGO" JEST MOŻLIWE WYŁĄCZNIE ZA ZGODĄ AUTORA ORAZ NA WARUNKACH PRZEZ NIEGO OKREŚLONYCH.


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk