Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Prognozy długoterminowe
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria
Strona METEO / Forum / Pamiętnik pogodowy

Pamiętnik pogodowy
Tomasza Czajkowskiego

spis treściLato 2002

Tegoroczne lato, można by określić mianem lata doskonałego w swej uciążliwości. Z jednej strony obdarowywało nas ono mnóstwem dni upalnych i bez kropli deszczu, dając możliwość korzystania bez obawy o utratę pieniędzy (w przypadku chłodu i deszczy) z dni wolnych od nauki i pracy, z drugiej jednak szkodziło zarówno ludziom, szczególnie tym, którzy musieli pozostawać w miastach, którzy musieli znosić wysokie temperatury w warunkach, co tu dużo mówić, wzbudzających litość, jak i przyrodzie - susza, pożary, itp. Trzeba jednak zastanowić się co dało nam tak wspaniałe lato, dlaczego trwało ono tak długo, i czy można liczyć na podobne w przyszłości.

Podstawową rzeczą, z której należy sobie zdawać sprawę, to fakt, że Polska leży w Europie Środkowej. Występuje tu ciągłe ścieranie się mas powietrza ze wschodu - suchego i ostrego, i z zachodu i północy - wilgotnego i łagodnego. W efekcie daje to na obszarze Polski pogodę zróżnicowaną i pełną niespodzianek. Taki typ pogody był doskonale widoczny w zeszłym roku, szczególnie w lecie, kiedy, to w cyklicznych, regularnych odstępach przez Polskę przewalały się kolejne niże, przynosząc gorąco, gwałtowne burze, chłód, ciepło, burze, chłód, i tak w koło. Mieliśmy pogodę bardzo zmienną, szalenie dynamiczną i niekorzystną dla wczasowiczów, za to idealną, nie licząc szkód wyrządzonych przez nawałnice, dla roślin, zwłaszcza tych ciepłolubnych. Dynamika pogody dała o sobie znać na początku zimy, zasypując kraj w śniegu.

Nowy rok, nowy "klimat". Zima całkiem się zapomina i obdarza nas wiosenną temperaturą. Ochładza się trochę na wiosnę, by 1 maja rozpoczęło się lato. A jak się rozpoczęło? Ano dzięki wyżowi. Wyż, który powstał gdzieś na wschód od Polski, czy w pobliżu jej granic, spowodował, że zaczęło do nas płynąć powietrze suche, kontynentalne, szybko nagrzewające się w dzień. Spowodowało to, że temperatura podniosła się gwałtownie i byliśmy najcieplejszym w Europie krajem. A więc zaczęło się sprawdzać to, o czym pisałem na mojej stronie internetowej (www.meonet.republika.pl), że "wyże, które będą lokować się w pobliżu Polski sprawią, że kraj nasz będzie jednym z najcieplejszych w Europie". Pierwszy wyż i już całe Południe może jechać do Polski na wczasy. Kiedy my mieliśmy całą majówkę w cudownym słońcu, na granicy zachodniej szalały burze. I było fenomenem, że burze te tkwiły w miejscu, blokowane przez dzielny wyż. Tkwiły do końca weekendu, by w końcu ruszyć i dać nam trochę burz. Kiedy widziałem co się dzieje pomyślałem: "Dwa lata temu, w roku 2000 wiosną, mieliśmy suszę spowodowaną działaniem wyżu rosyjskiego. Lato w tamtym roku było też całkiem suche, bo wyż odrodził się i zapewniał słońce. W tym roku może więc być podobnie. Skoro teraz wyż tak bardzo daje o sobie znać, to na pewno da o sobie znać także w lecie".

Nie myliłem się. Po okresie pogody zmiennej, z gwałtowną burzą 14 maja, kilkoma okresami chłodu, w drugiej połowie drugiej dekady czerwca, buchnęło prawdziwe lato: 32 st. C. Trzy dni skwaru, tak na dobry początek. W niektórych publikacjach spotkałem się z zapisem, że to chyba najwyższa temperatura tego lata! Jak można na początku lata wystawiać takie opinie! Zobaczymy, pomyślałem. Ile czekałem? Po okresie ostudzenia, i możliwości nabrania sił przed zbliżającym się latem gorącym i suchym, kiedy temperatura spadła nawet do 15 stopni 29 czerwca, 10 lipca temperatura w Poznaniu wyniosła 34 st. C! Męczarnia niesamowita. Na początku było jeszcze do wytrzymania, bo powietrze było suche, ale powoli zaczął zbliżać się niż od południowego zachodu i zaczął się istny tropik. Miomo, że temperatura spadła o kilka stopni, to powietrze samo sobą dosłownie parzyło. Wystarczyło przejść parę metrów, nawet nie przejść tylko pobyć parę minut na dworze, aby po ciele zaczął płynąć pot. Cały środek lipca był parny i duszny. Niż przesuwał się bardzo wolno, ściągając ile to możliwe wilgoci i gorąca. Uff! Dopiero na początku trzeciej dekady ochłodziło się i można było trochę pooddychać. cdn.

Tomasz Czajkowski

WYKORZYSTYWANIE W CAŁOŚCI BĄDŹ W CZĘŚCI "PAMIETNIKA POGODOWEGO TOMASZA CZAJOWSKIEGO" JEST MOŻLIWE WYŁĄCZNIE ZA ZGODĄ AUTORA ORAZ NA WARUNKACH PRZEZ NIEGO OKREŚLONYCH.


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk