Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Dlaczego pogoda się zmienia
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria


Co mierzy termometr

zobacz także: przyrządy meteorologiczne
 

 

Pomiar temperatury powietrza termometrem jest wszystkim dobrze znany, jednak co tak naprawdę sprawia że termometr pokazuje taką a nie inną temperaturę ?

To co mierzą termometry to tak naprawdę chwilowa energia kinetyczną cząsteczek powietrza przylegających do termometru. Cząsteczki powietrza poruszają się wolniej w powietrzu chłodniejszym niż w powietrzu cieplejszym - energia kinetyczna cząsteczek powietrza jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości z jaką się one poruszają. W rezultacie powietrze chłodniejsze charakteryzuje się mniejszą ilością energii kinetycznej. Kiedy cząsteczki te napotykają na swojej drodze słupek termometru, ich energia kinetyczna jest przenoszona na szkło i dalej na cząsteczki rtęci (alkoholu) zawartej w termometrze, cząsteczki rtęci zaczynają się coraz szybciej poruszać i przemieszczają się coraz dalej (wyżej). Kiedy powietrze ochładza się, energia kinetyczna przenoszona na cząsteczki płynu wypełniającego termometr maleje - cząsteczki te zwalniają i w rezultacie obniża się poziom wskazywany przez słupek rtęci czy alkoholu.

 


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk