Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Jak powstaje adwekcja
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria


Prognozy długoterminowe

zobacz także: metody prognozowania pogody, komputerowe modele prognostyczne

 

Meteorolodzy są zgodni ze stwierdzeniem, że obecnie prognozowanie zmian pogody z dnia na dzień na okres dłuższy niż 5-6 dni jest niemożliwe. Ponadto istnieje wiele przesłanek żeby sądzić, iż bez względu na to jak dużo będziemy wiedzieli o procesach zachodzących w atmosferze, jak duży postęp nastąpi w technologii meteorologicznej nigdy nie będziemy w stanie prognozować pogody na dłużej niż trzy tygodnie naprzód.

Z drugiej strony wszyscy chcą wiedzieć jaka będzie pogoda za np. miesiąc czy dwa.

Meteorolodzy wypracowali szereg metod, które pozwalają określić ogólne zmiany, trendy jakim będzie ulegać pogoda przez dłuższy okres czasu. Jednak te prognozy długoterminowe różnią się pod kilkoma względami od krótkoterminowych.

Podstawowa różnica polega na tym, że prognozy długoterminowe nie przewidują zmian pogody z dnia na dzień, pokazują one jedynie czy średnia temperatury i opadów dla całego okresu czasu będzie poniżej, powyżej czy może w normie. Nie dowiemy się z nich zatem czy w czasie naszego urlopu będzie ładna pogoda. Wobec tego, kto może skorzystać na takiej prognozie. Generalnie wykorzystywane są one w przemyśle i rolnictwie, w pewnym stopniu także przez sam rząd, gdyż jeśli prognoza taka wykazuje opady wysoko ponad normę można zawczasu zabezpieczyć obszary zagrożone na wypadek powodzi.

Prognozy długoterminowe obejmujące styczeń, luty, lipiec, sierpień i wrzesień są bardziej trafne od tych na marzec, kwiecień, maj, listopad i grudzień gdyż te ostatnie miesiące są uważane za miesiące przejściowe między zimą a latem i vice versa, a co za tym idzie pogoda w tych miesiącach jest trudna do przewidzenia. Ponadto prognozowanie temperatury wydaje się być łatwiejsze od prognozowania opadów, gdyż temperatura jest zawsze i wszędzie, a różnice temperatur w obrębie stosunkowo małego obszaru są nieduże; z drugiej strony, opady występują w ściśle określonym miejscu i czasie, a ich intensywność w obrębie stosunkowo małego obszaru może być bardzo różna.


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk