Strona poświęcona meteorologii od strony teoretycznej i praktycznej - wiele wskazówek dla meteorologów amatorów - jedyny w Polsce kalkulator meteo on-line ! meteorologia, synoptyka, meteo, pogoda, prognoza, klimat, fronty, atmosfera, atmosferyczne, ciśnienie, front chłodny, front ciepły, cyklon, tornado, superkomórka, śnieg, wiatr, obliczenia meteorologiczne, prognoza pogody na wakcje, urlop, ferie. Prognoza pogody na lipiec 2010, prognoza pogody na maj 2010, na czerwiec, na sierpień, na wrzesień, na październik, na listopad, na grudzień, na styczeń, na luty, na marzec, na kwiecień, opady atmosferyczne, prognoza pogody na lato 2010. Pogoda na lato 2010, pogoda na wakacje 2010. Pogoda na ferie 2010. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Pogoda na Sylwestra. Pogodna na Nowy Rok. Orkan Kyrill. Pogoda na weekend majowy. Pogoda w Polsce.

Strona METEO - www.stronameteo.go-longhorn.net
Przyrządy meteorologiczne
Elementarz  | Laboratorium  | Kalkulator  | Forum  | Polecam  | Czas  | Galeria


Masy powietrza

zobacz także: dlaczego pogoda się zmienia


Powietrze zalegające lub przemieszczające się nad w miarę jednorodnym podłożem nabiera określonych właściwości. Pomiędzy podłożem a powietrzem następuje wymiana ciepła i wilgotności. Masy powietrza różią się między sobą temperaturami i wilgotnością. Nad obszar Polski napływają różne rodzaje mas powietrza i z różnych kierunków.W obrębie danej masy powietrza wyróżnia się odmiany powietrza morskiego, gdy obszarem źródłowym masy były duże obszary wodne lub kontynentalnego, gdy były nimi obszary lądowe.

Wyróżnia się następujące podstawowe typy mas powietrza:

Powietrze równikowe (ekwatorialne) - masa powietrza, która tworzy się nad strefą równikową wskutek silnego ogrzewania od dołu. Jest ono w stanie równowagi chwiejnej, po dalszym więc podgrzaniu ulega łatwo konwekcji, co wywołuje obfite opady. Jest to powietrze wilgotne. W tej strefie powietrze lądowe niewiele różni się od morskiego.

Powietrze zwrotnikowe (tropikalne) - masa powietrza, która się tworzy się w strefie zwrotnikowej lub - w lecie - w strefie podzwrotnikowej. Ma ono z reguły uwarstwienie sucho adiabatyczne, a nad morzami, zwłaszcza nad zimnymi prądami morskimi, dochodzi do inwersji termicznej ze względu na silne ochłodzenie od podłoża. Powietrze tropikalne lądowe ma przy tym w całej swej masie małą wilgotność względną. Powietrze zwrotnikowe morskie jest w dolnej warstwie wilgotne, ale powyżej równie suche jak kontynentalne. Po długim pobycie nad morzem wysokość warstwy wilgotnej, a zarazem inwersyjnej wzrasta, powietrze takie staje się zdolne do konwekcji na wysokość wystarczającą do powstania opadów atmosferycznych.

Powietrze polarne - masa powietrza powstająca w strefie umiarkowanej (wbrew nazwie) ze zmieszania się powietrza zwrotnikowego z arktycznym lub antarktycznym. Powietrze polarne morskie ma z reguły chwiejną równowagę i jest wilgotne, w lecie stosunkowo chłodne, w zimie - ciepłe. Powietrze polarne kontynentalne w zimie wykazuje równowagę stałą ze względu na silne ochłodzenie od podłoża. Na wiosnę, kiedy jeszcze cały słup powietrza jest dość chłodny, a od dołu następuje silne jego ogrzewanie, dochodzi do wytworzenia się równowagi chwiejnej. W lecie znów nastaje stan równowagi stałej lub względnej, ale wtedy powietrze jest dość suche w całej swej masie.

Powietrze arktyczne (antarktyczne na półkuli pd.) - masa powietrza formująca się w strefach polarnych. Jest to powietrze w stanie równowagi stałej, ustawicznie chłodzone od dołu, mroźne. Ze względu na pokrycie wód morskich w tej strefie pokrywą lodową, morskie powietrze arktyczne niewiele różni się od lądowego. Na południowej zaś półkuli w tej strefie brak obszarów morskich.

 


Elementarz | Laboratorium | Kalkulator | Forum | Galeria

Ostatnia aktualizacja serwisu: 24 września 2010, Webmaster, Do webmasterów
Wykorzystanie materiałów (tekstów, grafiki, animacji) prezentowanych na Stronie METEO - wyłącznie za zgodą webmastera Strony METEO.
Copyright © 1999 - 2010 Strona METEO, Wszelkie prawa zastrzeżone, All Rights Reserved
Układy baryczne, gęstość powietrza, front atmosferyczny, wilgotność powietrza, prognozy długoterminowe, ewaporometr, niż baryczny, wyż baryczny, ciśnienie atmosferyczne, wilgotnośc względna, siła coriolisa, deszczomierz, parowanie, punkt rosy, cyklon, pomiar ciśnienia atmosferycznego, prognoza pogody na tydzień, nazwy chmur, pomiar ciśnienia atmosferycznego, pogoda dla lotników, pogoda na święta, pogoda na lato, pogoda na wakacje. Łacina, język łaciński - lingua latina, sentecje po łacinie E-survey, carry out a survey, polling employees, electronic survey eksperci ms office pomoc help-desk